Fellowes
Fellowes 99082 7 Outlet Metal Surge Strip (fel99082)
- SKU:
- 18225703
- MPN:
- 99082
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 10:08:25 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $44.87 each 44.87 |
| Buy 3 - 4 | and pay only $42.37 each 42.37 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $41.67 each 41.67 |
| Buy 8 or above | and pay only $40.97 each 40.97 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 10:08:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ten-outlet surge protector with rugged steel housing. 1,250 joules plus catastrophic fuse, illuminated on/off switch and 15-amp circuit breaker. LED surge protection indicator and wiring verification, 6 ft power cord with 1.5 ft between units and right angle plug. Outlet orientation and spacing accommodates AC adapters. Number of Outlets: 10 AC; Joules Of Surge Protection: 1,250 J; Protection Type: Power; Noise Protection: 40 dB to 45 dB EMI/RFI Noise Filtration.Global Product Type:Surge Protectors
Features
Certifications & Standards:
No
No
China
- UL
- cUL
Additional Information:
Plug Type: Right Angle
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Power Description | |
| Surge Energy Rating | 1250 J |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Circuit Breaker | Yes |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.87 lb |
| Product Color |
|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 1.8" |
| Width | 12" |
| Depth | 2.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Controls/Indicators | |
| Status Indicators | <li>1 x Surge LED</li> |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Metal Split Surge Protector is encased in rugged steel housing with ABS endcaps to provide maximum strength and durability. Two units have a total of 10 outlets. 1-1/2' power cord connects the units so you can distribute the outlets more conveniently. Surge protector offers a 6' power cord, right-angle plug, illuminated on/off switch with 15 amp circuit breaker, and LED indicator light. UL and cUL approved. More from the Manufacturer |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Product Name | Metal Split Surge Protector |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 99082 |
| Product Model | 99082 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 10 x NEMA 5-15R |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes 99082 7 Outlet Metal Surge Strip (fel99082)
$47.36