Fellowes
Fellowes ActiveFusion™ Anti-Fatigue Mat Master Carton of 1 (8707102)
- SKU:
- 18169246
- MPN:
- 8707102
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, OH, TX, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:20:56 PM PST
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:20:56 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stay active and comfortable while enjoying the benefits of standing. Unique shape promotes stretching and movement throughout the day. The mat can be used with any sit-stand for extra support while standing. Designed to encourage subtle movement and prevent fatigue. The beveled edges help avoid trip hazards. Mat Type: Anti-Fatigue Mat; Application: Indoor; Width: 36; Length: 24.Mat Type:Anti-Fatigue Mat
Features
Assembly Required:
No
China
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 8.40 lb |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>5 Year limited</p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Stay active and comfortable while you work with this durable floor mat. Unique shape promotes stretching and movement throughout the day. Floor Mat encourages subtle movement to prevent fatigue. Use with any sit-stand for extra support while standing. Beveled edges help avoid trip hazards. ActiveFusion Anti-fatigue Mat is made of polyurethane for a soft, giving surface for your comfort. More from the Manufacturer |
| Product Type | Anti-fatigue Mat |
| Product Name | ActiveFusion Anti-Fatigue Mat |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8707102 |
| Product Line | ActiveFusion |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 23.500" |
| Shape | Rectangular |
| Mat Width | 35.75" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Mat Thickness | 3.500" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes ActiveFusion™ Anti-Fatigue Mat Master Carton of 1 (8707102)
$143.91