Fellowes
Fellowes Automax 130c Auto Feed Shredder - Cross Cut - 8 Per Pass - 8.50 Gal Waste Capacity (fel-4680001)
- SKU:
- 18066311
- MPN:
- fel-4680001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:21 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $489.15 each 489.15 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:00:21 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Automatic shredding for personal use and enhanced productivity. Shreds up to 150 sheets automatically or up to eight sheets manually into 5/32 x 1 1/2 cross-cut particles (Security Level P-4). Maximum run time: 12 min on/25 min off. AccuFeed System provides fast automatic shredding. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared workspaces. The energy saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after two minutes of inactivity. Innovative touch screen with back-lit LEDs. Convenient 8.5-gallon pull-out bin. For one user. Recommended Shredder Users: 1; Shredder Run Time: 12 min On/25 min Off; Horsepower: 0.64 hp; Daily Usage Level: Medium.Manual; 0.5 oz Oil Sample; (3) Bags
Global Product Type:Cross-Cut Shredders
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
China
UL Listed Certification
Additional Information:
- Automatic shredding for personal use and enhanced productivity
- 130 sheet automatic and 8 sheet manual shredding capacity
- Maximum run time: 10 min on / 25 min off
- AccuFeed™ System provides fast automatic shredding for medium usage
- Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs
- SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces
- Energy saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity
- Innovative touch screen technology with back-lit LEDs
- Shreds documents into 5/32" x 2" cross-cut particles (Security Level P-3)
- Safely shreds Staples, Paper Clips, and Credit Cards
- 8.5 gallon pull-out bin
- For 1 user
- 2-year product and service warranty plus 5-year cutter warranty
- 21-3/8" x 13-5/8" x 20"
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 33.73 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 21.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 13.6" |
| Depth | 20" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>2-year product and service warranty plus 5-year cutter warranty</p> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Cross-cut shredder delivers automatic shredding for personal use and maximum productivity. It shreds up to 130 sheets automatically or up to 8 sheets manually into 5/32" x 2" cross-cut particles (Security Level P-3). Maximum runtime is 10 minutes on with 25 minutes off. AccuFeed System provides fast automatic shredding for medium usage. Auto Reverse stops and reverses paper if a jam occurs. SilentShred offers ultra-quiet performance for shared work spaces. The energy-saving Sleep Mode feature shuts down the shredder after 2 minutes of inactivity. Recommended for one user, the 130C also offers an innovative touch screen with backlit LEDs and convenient, 8.5 gallon pullout bin. More from the Manufacturer |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Name | AutoMax 150C Hands Free Paper Shredder |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4680001 |
| Product Model | 130C |
| Product Line | AutoMax |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Sheet Shred Capacity | 150 Per Pass |
| Recommended Number of Users | 1 |
| Shred Size | 0.156" x 1.500" |
| Throat Width | 9" |
| Cool Down Time | 25 Minute |
| Wastebin Capacity | 8.50 gal |
| Security Level | P-4 |
| Shred Type | Cross Cut |
| Features |
|
| Maximum Run Time | 10 Minute |
| Shredding Item |
|
| Shred Speed | 11 ft/min |
| Environmental Conditions | |
| Noise Level Without Load | 60 dB |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Automax 130c Auto Feed Shredder - Cross Cut - 8 Per Pass - 8.50 Gal Waste Capacity (fel-4680001)
$529.75