Fellowes
Fellowes Bankers Box Heavy-duty Portable File Box (fel-0086301)
- SKU:
- 18069651
- MPN:
- fel-0086301
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:12:40 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $29.40 each 29.4 |
| Buy 3 | and pay only $26.60 each 26.6 |
| Buy 4 | and pay only $25.35 each 25.35 |
| Buy 5 - 6 | and pay only $24.79 each 24.79 |
| Buy 7 or above | and pay only $23.52 each 23.52 |
- Stock Update:
- 04/28/2026 02:12:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bankers Box heavy-duty portable file box provides organized, secure storage and transport of letter-size documents. Durable plastic construction features reinforced corners for added strengthstack up to five high! Comfortable handle offers easy lifting and the latching lid, with handy organizer compartment, ensures secure transport. Built-in hanging rail keeps letter-size files organized and accessible. Look for other Bankers Box storage items to help with all of your storage needs. Box Type: File Tote; Strength: Heavy-Duty; File Size Format: Letter; Width: 14.25.Box Type:File Tote
Features
TAA Compliant:
Yes
No
No
United States
Yes
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.03 lb |
| Product Color |
|
| Height | 11.1" |
| Color Family | Dual Color |
| Exterior Material |
|
| Width | 14.3" |
| Depth | 8.6" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>TBD</p> |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Heavy-duty Portable File Box provides organized and secure, waterproof storage and transport of letter-size documents. Durable plastic (polypropylene) construction features reinforced corners for added strength so the file box can stack up to five high. Modular design of the TAA-compliant file box means easy stackability. Comfortable handles allow easy lifting. The latching lid with handy organizer compartment ensures secure transport. Built-in hanging rail keeps files organized and accessible. Inside dimensions are 6-3/4" x 11-3/4" x 10-3/4". More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Heavy-Duty Portable File Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0086301 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Compartment Width | 11.75" |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported | Letter |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 6.75" |
| Compartment Height | 10.75" |
| Features |
|
| Closure Type | Lid Lock |
| Strength | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Bankers Box Heavy-duty Portable File Box (fel-0086301)
$36.22