Fellowes
Fellowes Bankers Box® Stor/File™ - Legal, String & Button 4pk (fel-0070503)
- SKU:
- 18102104
- MPN:
- fel-0070503
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MN, MO, NC, NH, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:31:48 PM PST
- Stock Update:
- 04/27/2026 09:31:48 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Medium-duty boxes offer 25 percent greater stacking strength than other brands plus the most secure box closure available. Ideal storage for inactive files, works with or without shelving units. FastFold One Step Set-up makes box assembly fast and easy. Maximum security box with string-and-button closure keeps contents secure, even if box is overturned. Built for moderate use and high stacking needs. Ideal for occasional access needs. Stacks up to five units high. Average amount of evenly distributed weight that can be safely stacked on top of box is 550 lb.Features
Assembly Required:
No
50%
Yes
United States
60%
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.21 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.8" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 15.3" |
| Depth | 24.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box String & Button File Storage Boxes are the trusted choice for secure, stackable document storage in offices, homes, and classrooms. The durable string and button closure keeps contents protected, while FastFold® assembly means your file boxes are ready in seconds-no tape required. Built with medium-duty strength, these cardboard file boxes with lids are perfect for stacking and organizing legal-size documents. Reinforced handles make transport easy, and the collapsible, reusable design saves space when not in use. Made in the USA with up to 60% recycled content, these file storage boxes are an eco-friendly, professional solution for all your document organizer needs. Whether you need a file storage box for office supplies, a document organizer for home records, or a stackable file box for seasonal paperwork, Bankers Box delivers the durability and convenience you expect. Use as file boxes with lids for documents and files, storage boxes for moving, or as a collapsible file organizer box for flexible, reusable storage. Trusted by professionals for over 100 years. Box inside dimensions: 12 x 10 x 24 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Stor/File String & Button Legal Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0070503 |
| Product Line | Stor/File |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 15" |
| Case Style | Box |
| Compartment Height | 10" |
| Handle | Yes |
| Weight Capacity | 550 lb |
| Stacking Strength | 550 lb |
| Media Size Supported | Legal |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 24" |
| Features | Reinforced Handle |
| Closure Type | String/Button Tie |
| Strength | Medium Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Bankers Box® Stor/File™ - Legal, String & Button 4pk (fel-0070503)
$69.54