Fellowes
Fellowes Classic Grain Presentation Cover - Letter 8.5" x 11" - Rectangular - For Presentation - Leather - 50 / Pack - Navy 52124
- SKU:
- 18225255
- MPN:
- 52124
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/11/2026 06:48:29 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $16.47 each 16.47 |
- Stock Update:
- 05/11/2026 06:48:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fellowes high-quality 65-lb presentation covers for binding systems have a classic grain texture and add a professional look and feel to any document. Adaptable to any binding system (except thermal). Use these binding covers in the office, home office, school, or anywhere you need to keep documents organized. Look for other binding accessories from Fellowes to combine with your Fellowes binding machines. Square Corners. Back Cover Color(s): Navy; Front Cover Color(s): Navy; Size: 11 x 8.5; Material(s): 65 lb Paper Stock.Global Product Type:Binding System Unpunched Paper Covers
Features
Assembly Required:
No
Yes
China
40%
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
40%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Leather |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Product Color | Navy |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Heavy, grain-textured report cover gives a professional look and feel to any document. Use for any binding system (except thermal). High-quality covers protect your letter-size presentations. Design features a classic grain texture and square corners. Covers are unpunched to adapt to most binding systems. |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Grain Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52124 |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features | Heavyweight |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Classic Grain Presentation Cover - Letter 8.5" x 11" - Rectangular - For Presentation - Leather - 50 / Pack - Navy 52124
$21.00