Fellowes
Fellowes Clear Laminating Pouches - 4.25" Width x 2.5" Length x 5mil - 50 / Pack - Clear 52034
- SKU:
- 18102002
- MPN:
- 52034_40
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 11:49:37 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $16.56 each 16.56 |
| Buy 3 | and pay only $15.52 each 15.52 |
| Buy 4 | and pay only $14.88 each 14.88 |
| Buy 5 | and pay only $14.17 each 14.17 |
| Buy 6 or above | and pay only $13.91 each 13.91 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 11:49:37 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Preserve, protect and enhance important documents. Available in a variety of pouch sizes for clear, durable, outstanding results. Just position your document in the appropriate size pouch and insert into the laminator (sold separately). Compatible with all thermal laminator brands. Laminator Supply Type: Thermal Lamination; Supply Format: Pouch; Suggested Applications: Luggage Tag; For Use With: Hot Laminators.Global Product Type:Thermal Laminating Pouches & Pockets
Features
Assembly Required:
No
No
Vietnam
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Preserve, enhance and protect your luggage tags in these durable, pretrimmed glossy pouches. Premium materials ensure clear, durable results. Pouches are easy to use. Simply center your luggage tag or similar-size item in the pouch and insert into a laminator. 5 mil thickness is designed for moderate handling, filing or posting. Pretrimmed pouches are compatible with all laminator brands. Pouch includes a loop to attach to luggage. More from the Manufacturer |
| Product Type | Laminating Pouch |
| Product Name | Luggage Tag Glossy Laminating Pouches |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52034 |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Laminating Sheet Thickness | 5 mil |
| Application/Usage |
|
| Laminating Sheet Height | 4.25" |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Features | Durable |
| Laminating Sheet Width | 2.50" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Clear Laminating Pouches - 4.25" Width x 2.5" Length x 5mil - 50 / Pack - Clear 52034
$21.08