Fellowes
Fellowes Comb Binding - 2" Diameter - 500 Sheet Capacity - Round - Plastic - 40 / Pack - Black (52369)
- SKU:
- 18130353
- MPN:
- 52369
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:23:53 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $29.77 each 29.77 |
| Buy 3 or above | and pay only $28.27 each 28.27 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:23:53 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Get a professional edge! Plastic comb binding creates easy-to-handle documents with a high-quality, custom look. For use with Fellowes or any standard 19-ring comb-binding system. Oval. Sheet Capacity: 500; Spine Diameter: 2; Number of Rings: 19; Color(s): Black.Global Product Type:Comb Binding Spines
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1.1" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 2" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Fellowes® Plastic Combs give a professional appearance to bound reports and presentations. Available in a variety of colors to match your covers for a custom look. Also available in a variety of sizes to bind 2-500 page documents. Use with Fellowes® or any standard 19-ring comb-binding system. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Comb |
| Product Name | Plastic Combs - Oval Back, 2" , 500 sheets, Black, 40 pack |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52369 |
| Packaged Quantity | 40 Pack |
| Product Information | |
| Shape | Oval |
| Application/Usage |
|
| Media Size Capacity | 2" |
| Media Capacity | 500 |
| Media Type | Sheet |
| Supported Binder Type | Ring Binder |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Comb Binding - 2" Diameter - 500 Sheet Capacity - Round - Plastic - 40 / Pack - Black (52369)
$35.11