Fellowes
Fellowes Crystals Clear Pvc Covers - Letter, 200 Pack - 11" Width X 8.1" Depth - For Letter 8.50" X 11" Sheet - Rectangular - Crystal Clear - Polyvinyl Chloride [pvc], Plastic - 200 Pack (5204303)
- SKU:
- 18225246
- MPN:
- 5204303
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:01:42 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $53.30 each 53.3 |
| Buy 3 or above | and pay only $50.54 each 50.54 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 12:01:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Crystals binding covers are completely transparent to highlight your title page. Durable plastic protects bound documents from spills and tears. Not for use with thermal-binding systems. Square Corners. Back Cover Color(s): Clear; Front Cover Color(s): Clear; Size: 11 x 8.5; Material(s): PVC.Global Product Type:Binding System Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Length | 0" |
| Product Color | Clear |
| Height | 11" |
| Color Family | Clear |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Crystal-clear presentation covers with square corners highlight your title page. Durable, clear plastic protects bound documents from spills and tears. Unpunched covers easily adapt to any binding system, except thermal binding systems. Covers are not for use with thermal binding systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Crystals Clear PVC Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5204303 |
| Product Line | Crystals |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Crystals Clear Pvc Covers - Letter, 200 Pack - 11" Width X 8.1" Depth - For Letter 8.50" X 11" Sheet - Rectangular - Crystal Clear - Polyvinyl Chloride [pvc], Plastic - 200 Pack (5204303)
$57.75