Fellowes
Fellowes Ergonomic Backrest - Black - Adjustable Strap - 13" X 4" X 12" - Black (FEL91905)
- SKU:
- 18073345
- MPN:
- 91905
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, FL, MD, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:48:23 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $43.75 each 43.75 |
| Buy 3 | and pay only $41.49 each 41.49 |
| Buy 4 | and pay only $39.10 each 39.1 |
| Buy 5 - 7 | and pay only $38.31 each 38.31 |
| Buy 8 or above | and pay only $37.51 each 37.51 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 06:48:23 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High-Profile Backrest modifies chairs to provide firm, responsive support. Anatomical design maintains the back's natural curve and promotes neutral posture while seated for a long period. Designed with high-density foam for shape retention and firm support. Adjustable strap holds cushion in desired position. Soft, brushed covering is removable for easy cleaning.
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | High Density Foam (HDF) |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 12" |
| Color Family | Black |
| Width | 13" |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | High-Profile Backrest modifies chairs to provide firm, responsive support. Anatomical design maintains the back's natural curve and promotes neutral posture while seated for a long period. Designed with high-density foam for shape retention and firm support. Adjustable strap holds cushion in desired position. Soft, brushed covering is removable for easy cleaning. |
| Product Type | Backrest |
| Product Name | Standard Backrest |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 91905 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Ergonomic Backrest - Black - Adjustable Strap - 13" X 4" X 12" - Black (FEL91905)
$49.72