Fellowes
Fellowes Executive Presentation Covers - Oversize, Navy, 50 Pack - 8.75" X 11.25" - Vinyl - Navy - 50 / Pack (FEL52145)
- SKU:
- 18225259
- MPN:
- fel-52145
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, MN, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 03:14:38 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $33.80 each 33.8 |
| Buy 3 or above | and pay only $31.25 each 31.25 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 03:14:38 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fellowes High-quality Executive Leather-Like Presentation Cover lends your bound documents a touch of boardroom elegance. Durable, high-grade vinyl covers with a leather-like appeal easily adapt to any comb or wire (nonthermal) binding system. These covers give a professional premium look and feel to any important document. Use these binding covers in the office, home office, school, or anywhere you need to keep documents organized. Round Corners. Back Cover Color(s): Navy; Front Cover Color(s): Navy; Size: 11.25 x 8.75; Material(s): Vinyl.Global Product Type:Binding Systems Covers-Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
50%
Yes
China
50%
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
50%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Weight (Approximate) | 1.75 lb |
| Product Color | Navy |
| Height | 11.3" |
| Color Family | Blue |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Presentation covers feature a leatherlike material that is made of durable, high-grade vinyl with a 16 mil thickness. Standard 8-3/4" x 11-1/4" oversized design easily holds letter-size documents. Unpunched covers easily adapt to any binding system. Presentation covers are not for use with thermal binding systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Executive Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52145 |
| Product Line | Executive |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Executive Presentation Covers - Oversize, Navy, 50 Pack - 8.75" X 11.25" - Vinyl - Navy - 50 / Pack (FEL52145)
$39.82