Fellowes
Fellowes FEL-52098 Linen Presentation Covers 200 Pack
- SKU:
- 18092187
- MPN:
- fel-52098
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:25:46 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $42.31 each 42.31 |
| Buy 3 or above | and pay only $40.26 each 40.26 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 12:25:46 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premium 65-lb covers with a linen-textured finish add a professional look and feel to any document. Adaptable to any binding system (except thermal). Binding System: Comb; ProClick; Spiral Coil; Strip; VeloBind; Wire; ZipBind; Pre-Punched: No; Texture/Design: Linen Texture; Front Cover Color(s): Navy.Binding System:Comb
Features
Assembly Required:
No
Yes
China
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Linen |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Product Color | Navy |
| Height | 11" |
| Color Family | Blue |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Textured presentation covers give a professional look and feel to any document. Premium, heavyweight covers feature a classic linen texture. Unpunched covers easily adapt to almost any binding system, except thermal binding systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Expressions Linen Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52098 |
| Product Line | Expressions |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes FEL-52098 Linen Presentation Covers 200 Pack
$46.85