Fellowes
Fellowes Fel-52113 Linen Presentation Cover - Letter - 8.5" X 11" - 200 / Pack - Navy (fel52113)
- SKU:
- 18225253
- MPN:
- fel-52113
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 06:54:40 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $55.45 each 55.45 |
- Stock Update:
- 05/01/2026 06:54:40 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premium 65-lb covers with a linen-textured finish add a professional look and feel to any document. Adaptable to any binding system (except thermal). Rounded Corners. Back Cover Color(s): Navy; Front Cover Color(s): Navy; Size: 11.25 x 8.75; Material(s): 65 lb Paper Stock.Global Product Type:Binding System Unpunched Paper Covers
Features
Assembly Required:
No
Yes
China
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Linen |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Product Color | Navy |
| Height | 11.3" |
| Color Family | Blue |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Textured presentation covers give a professional look and feel to any document. Premium, heavyweight covers feature a classic linen texture. Unpunched covers easily adapt to almost any binding system, except thermal binding systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Expressions Oversize Linen Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52113 |
| Product Line | Expressions |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Fel-52113 Linen Presentation Cover - Letter - 8.5" X 11" - 200 / Pack - Navy (fel52113)
$61.22