Fellowes
Fellowes Fel-72391 Double Letter Tray With Step File - 14" X 14" X 10.12" - 6 Compartment[s] - Steel - Black (fel72391)
- SKU:
- 18225383
- MPN:
- fel-72391
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:35:45 PM PST
- Stock Update:
- 05/22/2026 03:35:45 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fellowes wire double tray with step file helps to organize and prioritize. Space-saving design incorporates two side load letter-size trays under a step file sorter. Sturdy, sleek wire construction. Rubber feet. 100% recyclable. Perfect for you office or home office, school, or anywhere you need to organize your important papers and documents. Step File SorterEasy-view graduated step file with six compartments. Number of Compartments: 8; For File Size: Letter; Load Orientation: Side; Color(s): Black.Global Product Type:Combination Desktop Document Racks & Sorters
Features
Additional Information:
No
No
China
2 x Side Loading Letter Trays
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 2.80 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 14" |
| Color Family | Black |
| Width | 13.88" |
| Depth | 10.13" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Double Letter Tray with step file saves space by combining two units in one. Graduated, six-compartment step file keeps active files readily accessible while two side-loading letter trays separate incoming and outgoing work. 100 percent recyclable tray is made of steel. |
| Product Type | Desktop Organizer |
| Product Name | Step File Wire Double Tray |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 72391 |
| Product Model | 72391 |
| Product Line | Step File |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Total Number of Compartments | 6 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Fel-72391 Double Letter Tray With Step File - 14" X 14" X 10.12" - 6 Compartment[s] - Steel - Black (fel72391)
$54.68