Fellowes
Fellowes Fel-75275 Partition File Pocket - 7.75" X 12" X 2.5" - 375 X Sheet - Plastic - Graphite (fel75275)
- SKU:
- 18091541
- MPN:
- fel-75275
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:49:53 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $14.85 each 14.85 |
| Buy 3 | and pay only $13.62 each 13.62 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $12.98 each 12.98 |
| Buy 6 - 14 | and pay only $12.06 each 12.06 |
| Buy 15 or above | and pay only $11.08 each 11.08 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:49:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Keeps important files and documents in plain view. 1 1/2 pocket capacity (375 sheets). Innovative ViperPin technology attaches to any tackable surface. Securely holds up to 5 lbs. without damaging mounting surface. Hanging File Systems Type: Panel/Partition Single Pocket; For File Size: Letter; Overall Height: 7.75; Width: 14.Steel Pointed Clips for Panel Fabric
Global Product Type:Hanging File System Pockets
Features
Assembly Required:
No
Yes
China
99%
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
99%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 12.48 oz |
| Product Color | Dark Graphite |
| Height | 7.75" |
| Color Family | Gray |
| Width | 14" |
| Depth | 2.50" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | File pocket features patented ViperPin technology that grips your cubicle wall for vertical organization that is solid and secure. Saving valuable desktop space, file pocket is easily repositioned using stainless steel points to firmly grip panel material. Use to keep important files and documents in plain view. 1-1/2" pocket capacity holds approximately 375 sheets. High-impact plastic contains a high percentage of recycled materials. |
| Product Type | File Pocket |
| Product Name | Partition Additions File Pocket |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 75275 |
| Product Model | 75275 |
| Product Line | Partition Additions |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Shape | Rectangle |
| Mount Type |
|
| Maximum Load Capacity | 5 lb |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 1.50" |
| Features | Adjustable |
| Item Capacity | 375 x Sheet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Fel-75275 Partition File Pocket - 7.75" X 12" X 2.5" - 375 X Sheet - Plastic - Graphite (fel75275)
$19.41