Fellowes
Fellowes Full Motion TV Wall Mount (8043601)
- SKU:
- 18225507
- MPN:
- 8043601
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MS warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/12/2026 02:27:21 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $60.34 each 60.34 |
| Buy 3 or above | and pay only $57.04 each 57.04 |
- Stock Update:
- 05/12/2026 02:27:21 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Frees up valuable floor space and positions your monitor or TV for greater flexibility and productivity. The unit securely mounts to the wall and easily tucks into tight places. The intuitive cord management system also minimizes clutter. Unit holds a monitor up to 55 with weight capacity of 77 lb. Wall/Ceiling Mounts & Hardware Type: Wall Mount Bracket; Mounting: Wall; Depth: 2.5 to 19.5; Width: 16.25.Global Product Type:AV Mounts, Arms and Hardware-Wall & Ceiling Monitor/TV Mounts
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 6 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 17.88" |
| Width | 16.25" |
| Depth | 19.75" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | The Full Motion TV Wall Mount frees up valuable floor space and positions your monitor or TV for greater flexibility and productivity. The unit securely mounts to the wall and easily tucks into tight places. THe intuitive cord management system also minimizes clutter. Unit holds a monitor up to 55"/77 lbs. Meets VESA mounting standards. More from the Manufacturer |
| Product Type | Wall Mount |
| Product Name | Full Motion TV Wall Mount |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 8043601 |
| Product Information | |
| Maximum Screen Size Supported | 55" |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 77 lb |
| Device Supported |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Full Motion TV Wall Mount (8043601)
$62.60