Fellowes
Fellowes Futura Binding Cover Letter 8.50" X 11" - For Binding - Polypropylene - 25 / Pack - Black (5224901) (fel5224901)
- SKU:
- 18103984
- MPN:
- 5224901
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 11:55:53 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $21.96 each 21.96 |
| Buy 3 | and pay only $20.11 each 20.11 |
| Buy 4 | and pay only $18.67 each 18.67 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $18.10 each 18.1 |
| Buy 10 or above | and pay only $16.42 each 16.42 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 11:55:53 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fellowes Presentation covers for binding systems give your documents an elegant presentation advantage. Durable to withstand heavy handling. Works with any binding system (except thermal). Perfect for use in the office, home office, school, or wherever you need to protect your important papers and documents. Make your presentations look more professional with the sophisticated design of a presentation cover. Square Corners. Back Cover Color(s): Opaque Black; Front Cover Color(s): Opaque Black; Size: 11 x 8.5; Material(s): Polypropylene.Global Product Type:Binding Systems Covers-Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polypropylene |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 11" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Futura Binding Covers are made of premium, heavyweight, polypropylene material. Do not use with thermal binding systems. Covers are unpunched to adapt to other binding system. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Futura Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5224901 |
| Product Line | Futura |
| Packaged Quantity | 25 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage | Binding |
| Features | Heavyweight |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Futura Binding Cover Letter 8.50" X 11" - For Binding - Polypropylene - 25 / Pack - Black (5224901) (fel5224901)
$27.88