Fellowes
Fellowes Helios 30 Thermal Binding Machine - Electrical - Thermal Binding - 300 Sheet[s] Bind - 3.9" X 20.9" X 9.4" - Charcoal, Silver (FEL5219301)
- SKU:
- 18225268
- MPN:
- 5219301
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:23:44 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:23:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ideal for medium-duty home, office or desktop use. Binds up to 300 sheets. 1-3 minute thermal binding cycle with 4-minute heat-up time. HeatShield safety barrier prevents accidental contact with the heating plate. Includes a manual document measure. Visual indicators signal when machine is ready for thermal binding and heat cycle begins once document is loaded. Ready-beep sounds when thermal binding cycle is complete. Internal clamps hold documents in place. Auto shut-off safety feature prevents overheating. Folds flat for storage. For use with thermal binding covers only. Binding Spine Type: Thermal; Binding Sheet Capacity: 300; Maximum Binding Edge: 12; Color(s): Charcoal/Silver.Manual; Power Cord
Global Product Type:Thermal Binding Machines
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 7.95 lb |
| Product Color |
|
| Height | 3.9" |
| Width | 20.9" |
| Depth | 9.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Thermal binding machine is ideal for medium-duty home, office, or desktop use. Bind up to 300 sheets in a single step. 1 to 3 minute thermal binding cycle has a 4-minute heat-up time. HeatShield safety barrier prevents accidental contact with the heating plate. Auto shutoff safety feature prevents overheating. Audio/visual indicators signal when machine is ready or job is complete. Advanced thermal binding machine also features manual document measure and a LED control panel for user-friendly access. Fold flat for storage. Use with thermal binding covers only. |
| Product Type | Electric Binding Machine |
| Product Name | S30 Helio Thermal Binding Machine |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5219301 |
| Product Model | Helios 30 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 300 |
| Features | Sleep Mode |
| Binding Type | Thermal Binding |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Helios 30 Thermal Binding Machine - Electrical - Thermal Binding - 300 Sheet[s] Bind - 3.9" X 20.9" X 9.4" - Charcoal, Silver (FEL5219301)
$198.65