Fellowes
Fellowes Linen Presentation Covers - Oversize, Black, 200 Pack - 8.75" X 11.25" - Linen - Black - 200 / Pack (FEL52115)
- SKU:
- 18225254
- MPN:
- fel-52115
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, IN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/30/2026 02:32:37 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $55.71 each 55.71 |
| Buy 3 | and pay only $52.34 each 52.34 |
| Buy 4 or above | and pay only $51.51 each 51.51 |
- Stock Update:
- 04/30/2026 02:32:37 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Premium 65-lb covers with a linen-textured finish add a professional look and feel to any document. Adaptable to any binding system (except thermal). Binding System: Comb; ProClick; Spiral Coil; Strip; VeloBind; Wire; ZipBind; Pre-Punched: No; Texture/Design: Linen Texture; Front Cover Color(s): Black.Binding System:Comb
Features
Assembly Required:
No
Yes
China
No
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Linen |
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 11.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 8.8" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Textured presentation covers give a professional look and feel to any document. Premium, heavyweight covers feature a classic linen texture. Unpunched covers easily adapt to almost any binding system, except thermal binding systems. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Expressions Oversize Linen Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52115 |
| Product Line | Expressions |
| Packaged Quantity | 200 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 3/4" Width x 11 1/4" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Linen Presentation Covers - Oversize, Black, 200 Pack - 8.75" X 11.25" - Linen - Black - 200 / Pack (FEL52115)
$61.22