Fellowes
Fellowes Literature Organizer - 12 Compartment Sorter, Dove Gray (fel-25004)
- SKU:
- 18074438
- MPN:
- fel-25004
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/16/2026 06:28:44 AM PST
- Stock Update:
- 05/16/2026 06:28:44 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Twelve sorting compartments keep literature, active files and forms handy. Made of 5/8" thermal-fused melamine laminated particle board and a 200 lb. test corrugated divider system. Compartments measure 9" wide x 11-5/8" deep x 2-5/8" high.Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Particleboard |
| Weight (Approximate) | 19.40 lb |
| Product Color | Dove Gray |
| Height | 12.94" |
| Color Family | Gray |
| Width | 29" |
| Depth | 11.88" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | 12 sorting compartments keep literature, active files and forms handy. Corrugated divider system features a high-strength frame. Compartments measure 9" wide x 11-5/8" deep x 2-1/2" high. |
| Product Type | Literature Sorter/Organizer |
| Product Name | 12-Compartment Sorter Literature Organizer |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 25004 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Compartment Width | 9" |
| Application/Usage |
|
| Compartment Depth | 11.63" |
| Compartment Height | 2.50" |
| Features |
|
| Total Number of Compartments | 12 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Literature Organizer - 12 Compartment Sorter, Dove Gray (fel-25004)
$108.62