Fellowes
Fellowes LX890 Handheld Plier Stapler (fel-5014801)
- SKU:
- 20027590
- MPN:
- fel-5014801
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/10/2026 06:49:01 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $31.02 each 31.02 |
| Buy 3 | and pay only $29.04 each 29.04 |
| Buy 4 | and pay only $28.40 each 28.4 |
| Buy 5 - 13 | and pay only $27.23 each 27.23 |
| Buy 14 or above | and pay only $26.36 each 26.36 |
- Stock Update:
- 05/10/2026 06:49:01 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Treated with Microban Antimicrobial Technology to help prevent bacteria. Works 24/7 for an added level of product protection. Easily staple 40 sheets of paper. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. Staples two to 40 sheets with 0.31 staples. Stapler also works with 0.25 staples. Constructed with premium metal. Low staple indicator lets you quickly see when staples are running low. The comfort grip makes for smooth, easy stapling every time. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: 105.High Capacity Stapling:No
Features
Assembly Required:
No
0%
No
China
0%
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Height | 7.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 3.7" |
| Depth | 1.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Engineered to be effortless and designed to be seen, this LX series stapler is built with quality, durability and function in mind. LX890 Handheld Plier Stapler features Microban antimicrobial technology to help prevent bacteria growth for an added level of protection. Handheld, heavy-duty design easily staples up to 40 sheets of paper. Smooth, jam-free performance ensures successful stapling every time. Convenient construction works with 5/16" and 1/4" staples. Low-staple indicator lets you quickly see when staples are running low. Ergonomic grip creates a comfortable stapling experience. Premium metal provides long-lasting use. More from the Manufacturer |
| Product Type | Plier Stapler |
| Product Name | LX890 Handheld Plier Stapler |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5014801 |
| Product Model | LX890 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Sheet Capacity | 40 Sheet |
| Application/Usage | Paper |
| Features |
|
| Staple Size |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes LX890 Handheld Plier Stapler (fel-5014801)
$33.58