Fellowes
Fellowes Microban Ultra Thin Mouse Pad - Taa Compliant - 0.1" X 9" X 7" - Blue (FEL5908001)
- SKU:
- 18103987
- MPN:
- fel-5908001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:08:31 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $15.40 each 15.4 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:08:31 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This mouse pad features Microban antimicrobial product protection to help keep the product cleaner by preventing the growth of germs. Ultra thin profile hugs the desktop, and allows the pad to be stored in a notebook computer for travel. Non-skid backing. Durable and easy to clean. Product is 100% recyclable. Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad; Color(s): Sapphire Blue; Theme: Solid Color; Depth: 7.Global Product Type:Mouse Pads
Features
Assembly Required:
No
No
Taiwan
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.32 oz |
| Product Color | Blue |
| Height | 7" |
| Color Family | Blue |
| Width | 9" |
| Depth | 0.06" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Ultra-thin Mouse Pad features Microban antimicrobial protection that helps keep the mouse pad cleaner and helps prevent product deterioration. Super-slim profile hugs the desktop. Pad surface delivers superior optical mouse tracking and responsiveness. Ultra-thin mouse pad is easy to clean and 100 percent recyclable. |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Microban Ultra-Thin Mouse Pad |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5908001 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Microban Ultra Thin Mouse Pad - Taa Compliant - 0.1" X 9" X 7" - Blue (FEL5908001)
$15.79