Fellowes
Fellowes PET Ultra Clear Binding Covers 5242401
- SKU:
- 18135538
- MPN:
- 5242401
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, MS, NJ warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/01/2026 01:24:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $33.49 each 33.49 |
| Buy 3 | and pay only $30.82 each 30.82 |
| Buy 4 | and pay only $29.83 each 29.83 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $28.53 each 28.53 |
| Buy 10 or above | and pay only $27.33 each 27.33 |
- Stock Update:
- 05/01/2026 01:24:46 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Heat-resistant transparent cover highlights your title page. Protects bound documents from spills and tears. Design adapts to most binding systems (except thermal binding systems). Binding System: Comb; ProClick; Spiral Coil; Strip; VeloBind; Wire; ZipBind; Pre-Punched: No; Front Cover Color(s): Gloss Clear; Color Family: Clear.Binding System:Comb
Features
Country of Origin:
China
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Thickness | 7 mil |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Color | Clear |
| Height | 11" |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Fellowes® PET ultra-clear, heat-resistant binding covers highlight your title page. Durable plastic protects bound documents from spills and tears. 8-1/2" x 11" size with square corners. Un-punched covers easily adapt to any binding system. Not for use with Helios binding systems. 7mil thickness. 100% Recyclable. |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | PET Ultra Clear Binding Covers, 7mil - Letter, 100 Pack |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5242401 |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes PET Ultra Clear Binding Covers 5242401
$37.98