Fellowes
Fellowes Pet Ultra Clear Binding Covers, 5mil - Letter, 100 Pack - Polyethylene Terephthalate [pet], Plastic - 100 / Pack - Clear (5242501)
- SKU:
- 18107658
- MPN:
- 5242501
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/09/2026 09:31:37 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $37.12 each 37.12 |
| Buy 3 | and pay only $34.60 each 34.6 |
| Buy 4 | and pay only $32.67 each 32.67 |
| Buy 5 or above | and pay only $31.90 each 31.9 |
- Stock Update:
- 05/09/2026 09:31:37 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Heat-resistant transparent cover highlights your title page. Protects bound documents from spills and tears. Design adapts to most binding systems (except thermal binding systems). Square Corners. Back Cover Color(s): Clear; Front Cover Color(s): Clear; Size: 11 x 8.5; Material(s): PET.Global Product Type:Binding System Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
100%
Yes
China
100%
No
Post-consumer-waste%:
100%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
100%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Thickness | 5 mil |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Color | Clear |
| Height | 11" |
| Color Family | Clear |
| Width | 8.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Ultra-clear, heat-resistant binding covers highlight your title page. Durable PET plastic protects bound documents from spills and tears. Unpunched letter-size covers with square corners easily adapt to any binding system. Do not use with Helios binding systems. 5 mil thick covers are 100 percent recyclable. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Crystals Letter-Size Ultra Clear Binding Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5242501 |
| Product Line | Crystals |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Information | |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Features |
|
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Pet Ultra Clear Binding Covers, 5mil - Letter, 100 Pack - Polyethylene Terephthalate [pet], Plastic - 100 / Pack - Clear (5242501)
$43.65