Fellowes
Fellowes Photo Gel Keyboard Wrist Rest With Microban Protection - Pink Flower - 0.8" X 18.6" X 2.3" - Rubber, Polyurethane (9179101)
- SKU:
- 18146273
- MPN:
- 9179101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:28:51 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $28.94 each 28.94 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:28:51 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stylish Gel Support adds color to your workspace. Self-adjusting gel support conforms to your wrist for personalized comfort. Microban antimicrobial protection keeps your product cleaner. Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth. Nonskid rubber backing keeps keyboard palm support in place. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Keyboard Wrist Rest; Color(s): Multicolored; Theme: Pink Flowers.Global Product Type:Keyboard/Laptop Wrist Rests
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Product Color | Multicolor |
| Surface Material | Polyurethane |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 18.56" |
| Depth | 2.31" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Keep your wrist aligned and express your style with this flower photo gel keyboard wrist support. The Fellowes® Photo Gel ergonomic 9179101 keyboard wrist rest in pink flowers print, uses self-adjusting gel to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. The MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner. The stain-resistant polyurethane covering is easy to clean. The non-skid rubber backing keeps the pad in place. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard Pad |
| Product Name | Microban Photo Gel Keyboard Wrist Rest |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9179101 |
| Product Line | Photo Gel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Pink Flowers |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Photo Gel Keyboard Wrist Rest With Microban Protection - Pink Flower - 0.8" X 18.6" X 2.3" - Rubber, Polyurethane (9179101)
$35.83