Fellowes
Fellowes Photo Gel Mouse Pad Wrist Rest with Microban Protection - 9.3" x 7.9" x 0.9" - Multicolor 9179301
- SKU:
- 18134437
- MPN:
- 9179301
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:27:38 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $23.63 each 23.63 |
| Buy 3 | and pay only $21.63 each 21.63 |
| Buy 4 | and pay only $20.20 each 20.2 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $19.75 each 19.75 |
| Buy 10 or above | and pay only $18.02 each 18.02 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:27:38 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stylish Gel Support adds color to your workspace. Self-adjusting gel support conforms to your wrist for personalized comfort. Microban antimicrobial protection keeps your product cleaner. Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth. Nonskid rubber backing keeps keyboard palm support in place. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad with Wrist Rest; Color(s): Multicolored; Theme: Sandy Beach.Global Product Type:Cushioned Mouse Pads
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.56 oz |
| Product Color | Multicolor |
| Surface Material | Polyurethane |
| Height | 9.25" |
| Color Family | Multicolor |
| Width | 7.88" |
| Depth | 0.88" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 year limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | ERGONOMIC SUPPORT: Help keep your wrist in neutral position to minimize wrist pressure for the ultimate personal comfort COMFORT: Self-adjusting gel support conforms to your wrist for personalized comfort GRIPS DESKTOP FIRMLY: Non-skid backing keeps wrist support in place PROTECTION: MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner STAIN-RESISTANT: Stain-resistant polyurethane covering wipes clean with damp cloth OPTIMAL SIZE: Dimensions 9.25"H x 7.88"W WARRANTY: Backed by 5 Year Limited Warranty |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | Photo Gel Mouse Pad and Wrist Rest with Microban |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9179301 |
| Product Line | Photo Gel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Sandy Beach |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Photo Gel Mouse Pad Wrist Rest with Microban Protection - 9.3" x 7.9" x 0.9" - Multicolor 9179301
$29.20