Fellowes
Fellowes Photo Gel Wrist Rest (fel-9550001)
- SKU:
- 18151176
- MPN:
- fel-9550001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:14:17 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $30.02 each 30.02 |
| Buy 3 | and pay only $27.01 each 27.01 |
| Buy 4 or above | and pay only $25.76 each 25.76 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:14:17 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Keep your wrist aligned and express your style with this photo gel wrist support. The Fellowes Photo Gel Support uses self-adjusting gel to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. The MICROBAN antimicrobial protection helps keep your product cleaner. The stain-resistant polyurethane covering is easy to clean. The non-skid rubber backing keeps the pad in place. MICROBAN antimicrobial protection. Wrist Filling Material: Gel; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Keyboard Wrist Rest; Color(s): Gray/White; Theme: Chevron.Global Product Type:Keyboard/Laptop Wrist Rests
Features
Assembly Required:
No
No
Taiwan
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Product Color |
|
| Surface Material | Polyurethane |
| Height | 0.75" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 18.56" |
| Depth | 2.31" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Keep your wrist aligned and express your style with this chevron gel keyboard wrist support. The Fellowes® Gel ergonomic 9550001 keyboard wrist rest in chevron print, uses self-adjusting gel to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. The MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner. The stain-resistant polyurethane covering is easy to clean. The non-skid rubber backing keeps the pad in place. |
| Product Type | Keyboard Pad |
| Product Name | Microban Photo Gel Keyboard Wrist Rest |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9550001 |
| Product Line | Photo Gel |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Chevron |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Photo Gel Wrist Rest (fel-9550001)
$36.49