Fellowes
Fellowes Plastic Combs - Round Back, 1", 200 Sheets, Black, 10 Pack - 1" Diameter - 200 Sheet Capacity - Letter 8.50" X 11" - Round - Plastic - 10 / Pack - Black (52383)
- SKU:
- 18225293
- MPN:
- 52383
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 06:50:12 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $8.20 each 8.2 |
| Buy 3 | and pay only $7.17 each 7.17 |
| Buy 4 - 7 | and pay only $6.53 each 6.53 |
| Buy 8 - 20 | and pay only $4.89 each 4.89 |
| Buy 21 or above | and pay only $4.19 each 4.19 |
- Stock Update:
- 05/31/2026 06:50:12 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Get a professional edge! Plastic comb binding creates easy-to-handle documents with a high-quality, custom look. For use with Fellowes or any standard 19-ring comb-binding system. Sheet Capacity: 200; Spine Diameter: 1; Number of Rings: 19; Color(s): Black.Global Product Type:Comb Binding Spines
Features
Additional Information:
No
No
Vietnam
Use with Fellowes or any standard 19-ring comb-binding system
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Product Color | Black |
| Height | 1" |
| Color Family | Black |
| Width | 11" |
| Depth | 1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Versatile plastic comb binding gives a professional appearance to bound reports and presentations. Use plastic combs with any standard, 19-ring, comb-binding system. 1" comb diameter accommodates 151 to 200 sheets. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Comb |
| Product Name | Plastic Binding Combs |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 52383 |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Round |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Application/Usage |
|
| Media Size Capacity | 1" |
| Media Capacity | 200 |
| Media Type | Sheet |
| Sheet Standard | Letter |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Plastic Combs - Round Back, 1", 200 Sheets, Black, 10 Pack - 1" Diameter - 200 Sheet Capacity - Letter 8.50" X 11" - Round - Plastic - 10 / Pack - Black (52383)
$12.62