Fellowes
Fellowes PlushTouch Mouse Pad (fel-9549701)
- SKU:
- 18151173
- MPN:
- fel-9549701
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:33:20 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $23.33 each 23.33 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:33:20 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Softest Place Your Wrist Can Rest. Innovative FoamFusion technology provides superior comfort and softness to help relieve wrist pressure. Microban antimicrobial product protection. Nonskid backing. Soft, breathable material withstands daily wear and tear. Wrist Filling Material: Foam Fusion; Mouse Pad/Wrist Rest Type: Mouse Pad with Wrist Rest; Color(s): Gray/White Lattice Pattern; Theme: Lattice.Global Product Type:Cushioned Mouse Pads
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Foam |
| Weight (Approximate) | 6.88 oz |
| Product Color |
|
| Height | 1" |
| Width | 7.25" |
| Depth | 9.38" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>1 Year Limited</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Keep your wrist aligned and express your style with this modern mouse pad with wrist support. The Fellowes® PlushTouch™ ergonomic 9549701 mouse pad with wrist rest in gray lattice uses innovative FoamFusion™ technology to provide superior comfort and softness to help in relieving wrist pressure. MICROBAN® antimicrobial protection helps keep your product cleaner and soft breathable material withstands daily wear and tear. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Name | PlushTouch Microban Mouse Pad Wrist Rest |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 9549701 |
| Product Line | PlushTouch |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Information | |
| Printed Design/Pattern/Texture | Lattice |
| Durability |
|
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes PlushTouch Mouse Pad (fel-9549701)
$29.25