Fellowes
Fellowes Powershred LX41 8 Sheet Micro-Cut Shredder (4402001)
- SKU:
- 19168129
- MPN:
- 4402001
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MS warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:31:29 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $104.59 each 104.59 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 04:31:29 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
&bullFeatures
Application/Usage:
Personal
Malaysia
Personal
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 15.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Micro cut. Effectively shreds 8 sheets of paper per pass into 5/32 x 1/2 in. micro-cut particles. (Security Level P-4) More from the Manufacturer |
| Product Type | Paper/Credit Card Shredder |
| Product Name | Powershred LX41 8 Sheet Micro-Cut Shredder |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4402001 |
| Product Model | LX41 |
| Product Series | LX |
| Product Line | Powershred |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Sheet Shred Capacity | 8 Per Pass |
| Shred Size | 0.156" x 0.500" |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Wastebin Capacity | 4.40 gal |
| Security Level | P-4 |
| Shred Type | Micro Cut |
| Features |
|
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Shredding Item |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Powershred LX41 8 Sheet Micro-Cut Shredder (4402001)
$107.91