Fellowes
Fellowes Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder (fel-4402901)
- SKU:
- 18566589
- MPN:
- fel-4402901
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, GA, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:21:25 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 8 | and pay only $147.34 each 147.34 |
| Buy 9 or above | and pay only $137.72 each 137.72 |
- Stock Update:
- 05/20/2026 07:21:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Patented safety lock disables shredder for added safety protection. Shreds 11 sheets per pass into 5/32 x 1 9/16 cross-cut particles (Security Level P-4). Quiet Operation for home and small offices. Safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards and junk mail. Shreds for up to five minutes before a 30-minute cool down period is needed. 4.8-gallon bin with easy lift-off head holds up to 222 sheets. For personal use. Recommended Shredder Users: 1; Run Time: 5 min; Motor HP: 0.48 hp; Daily Usage Level: Medium.Bags; Manual; Oil
Global Product Type:Cross-Cut Shredders
Features
Application/Usage:
Home/Office
Malaysia
Home/Office
Country of Origin:
Malaysia
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 18.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 12.2" |
| Depth | 8.7" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | The Powershred LX70 cross-cut shredder is a reliable deskside shredder for personal use. Its elevated and sophisticated design brings distinction to any work or home office environment. The LX70 shreds 11 sheets per pass into 5/32" x 1-1/4" cross-cut particles (Security Level P-4) and safely shreds staples, paper clips, plastic credit cards, and unopened junk mail. Its 4.8 gallon waste bin with easy lift-off head holds up to 222 shredded sheets. Designed for individual use, the LX70 shreds for up to 5 minutes before a 30-minute cool down period is needed. More from the Manufacturer |
| Product Type | Paper Shredder |
| Product Name | Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 4402901 |
| Product Model | LX70 |
| Product Series | LX |
| Product Line | Powershred |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Technical Information | |
| Sheet Shred Capacity | 11 Per Pass |
| Shred Size | 0.156" x 1.438" |
| Cool Down Time | 30 Minute |
| Wastebin Capacity | 4.80 gal |
| Security Level | P-4 |
| Shred Type | Cross Cut |
| Features |
|
| Maximum Run Time | 5 Minute |
| Shredding Item |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Powershred LX70 11 Sheet Cross-Cut Shredder (fel-4402901)
$152.68