Fellowes
Fellowes R-Kive® - Letter/Legal, White/Black (fel-00724)
- SKU:
- 18068248
- MPN:
- fel-00724_35
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:45:26 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 13 or above | and pay only $90.57 each 90.57 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:45:26 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Stackable, storage box is strong, dependable, portable and stackable. Heavy-duty, triple-end, double-side, double-bottom construction stacks up stronger and withstands frequent handling. Stacking weight is 850 lb. Reinforced tear-resistant hand holes make box comfortable to carry. Deep, locking liftoff lid stays in place for secure file storage for letter-size or legal-size files. Smooth rolled edges add strength and prevent paper cuts. Easy FastFold One Step Setup saves assembly time. Box is built for heavy daily usage and maximum stackability. Ideal for stacking without shelving. Storage box contains a high percentage of recycled material.
Features
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.67 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.8" |
| Depth | 16.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Heavy-Duty file storage boxes are built for archiving and high-volume document management. With stacking strength rated up to 850lbs, these cardboard file boxes with lids are engineered to protect your letter and legal-size files even in tightly packed storage rooms. Reinforced handles and rugged construction make them easy to carry and dependable under pressure. Ideal for those who need long-term storage that won't buckle or break, these boxes deliver unmatched durability and professional-grade performance. Made in the en_USA with 60% recycled materials, they combine strength, sen_UStainability, and smart design. Box inside dimensions: 12 x 10 x 15 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | R-Kive File Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00724 |
| Product Line | R-Kive |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Stacking Strength | 850 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 15" |
| Compartment Height | 10" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
Warranty Information