Fellowes
Fellowes R-Kive® - Letter/Legal, White/Blue, 4pk (fel-0724303)
- SKU:
- 18078443
- MPN:
- fel-0724303
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NJ, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:48:20 AM PST
- Stock Update:
- 04/26/2026 02:48:20 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Storage box features heavy-duty, triple-end, double-side, double-bottom construction that stacks up stronger and withstands frequent handling. Use to store your letter-size and legal-size files. FastFold allows quick, easy assembly. Reinforced, tear-resistant hand holes make the box comfortable to carry. Deep, locking liftoff lid stays in place for secure file storage. Smooth rolled edges add strength and prevent paper cuts. Stacking weight is 850 lb.
Features
Assembly Required:
No
50%
Yes
United States
60%
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.67 lb |
| Product Color |
|
| Height | 10.4" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 12.8" |
| Depth | 16.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Bankers Box Heavy-Duty file storage boxes are built for archiving and high-volume document management. With stacking strength rated up to 850lbs, these cardboard file boxes with lids are engineered to protect your letter and legal-size files even in tightly packed storage rooms. Reinforced handles and rugged construction make them easy to carry and dependable under pressure. Ideal for those who need long-term storage that won't buckle or break, these boxes deliver unmatched durability and professional-grade performance. Made in the en_USA with 60% recycled materials, they combine strength, sen_UStainability, and smart design. Box inside dimensions: 12 x 10 x 15 Inches. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | R-Kive File Storage Box |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 0724303 |
| Product Line | R-Kive |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12" |
| Stacking Strength | 850 lb |
| Case Style | Box |
| Media Size Supported |
|
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 15" |
| Compartment Height | 10" |
| Features | Corrugated |
| Closure Type | Lift-off |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes R-Kive® - Letter/Legal, White/Blue, 4pk (fel-0724303)
$46.21