Fellowes
Fellowes Self Adhesive Laminating Sheets, 3mil, 50 Pack - 9.25" Width X 12" Length X 3 Mil Thickness - Type G - Glossy - Self-adhesive - 50 / Pack - Clear (FEL5221502)
- SKU:
- 18104025
- MPN:
- 5221502
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 05:23:53 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $33.63 each 33.63 |
| Buy 3 | and pay only $30.91 each 30.91 |
| Buy 4 | and pay only $29.93 each 29.93 |
| Buy 5 - 8 | and pay only $28.57 each 28.57 |
| Buy 9 or above | and pay only $27.85 each 27.85 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 05:23:53 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Protect documents from dirt, spills and tears. Use one sheet to laminate the top of your document or two sheets to laminate both front and back. Suitable for a variety of applications including heat-sensitive material. Not for use with laminating machines. Laminator Supply Type: Cold Lamination; Supply Format: Sheet; Suggested Applications: Document; For Use With: No Machine Required.Global Product Type:Cool Laminating Sheets
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 0.64 oz |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Self-adhesive sheets offer quick, easy, single-sided document protection. Self-adhesive pouch can be used without machines or with machines with a cold setting. Simply position document in the pouch, remove adhesive backing and seal. 3 mil sheets feature a glossy finish and are safe for laminating heat-sensitive documents or photos. More from the Manufacturer |
| Product Type | Laminating Sheet |
| Product Name | Self Adhesive Laminating Sheets |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5221502 |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Product Information | |
| Laminating Sheet Thickness | 3 mil |
| Sheet Size Supported | Letter |
| Application/Usage |
|
| Laminating Sheet Depth | 60 mil |
| Laminating Sheet Height | 12" |
| Surface Finish | Type G - Glossy |
| Features |
|
| Laminating Sheet Width | 9.25" |
| Sealing Process | Cold-run |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Self Adhesive Laminating Sheets, 3mil, 50 Pack - 9.25" Width X 12" Length X 3 Mil Thickness - Type G - Glossy - Self-adhesive - 50 / Pack - Clear (FEL5221502)
$38.35