Fellowes
Fellowes Smoothmove Classic Moving Boxes, Medium - Internal Dimensions: 15" Width X 18" Depth X 14" Height - External Dimensions: 15.5" Width X 19" Depth X 14.5" Height - Kraft (fel-7717201)
- SKU:
- 18225413
- MPN:
- fel-7717201
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NJ, NY, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:12:42 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 28 or above | and pay only $40.83 each 40.83 |
- Stock Update:
- 04/26/2026 07:12:42 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Bankers Box SmoothMove Classic Moving and Storage Boxes feature easy set-upno tape required for box assembly. Convenient lift-off lid. Easy to carry handles. Durable, double end, double bottom, 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board construction. Reusable and recyclable. Perfect for use in the office, home, school, or wherever you would like to move and store important papers, documents or any items. Box/Tube: Moving Box; Box/Tube Design: Half Slotted Container (HSC); Size Type: Medium; Length: 18.(8) Lift-Off Lids (One Lid/Box)
Box/Tube:Moving Box
Features
Assembly Required:
Yes
75%
Yes
United States
85%
Yes
Post-consumer-waste%:
75%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
85%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.80 lb |
| Product Color | Kraft |
| Height | 14.5" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 19" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Quick Assembly: no tape is required, so you can quickly and easily assemble the boxes Durable and Made in the USA: unique double wall construction for extra strength on sides and bottom, and made in the USA using strong 32 ECT B-Flute Kraft corrugated board Built In Handles: reinforced, easy carry handles make it simple to carry and move your boxes Convenient lift-off lid: quick access to your items when needed but the lid stays secure while transporting your moving boxes Recyclable, Stackable, and Reusable: our stronger moving boxes are easier to keep organized in stacks, quick to break down, and store flat until ready to reuse 100+ years of experience: Bankers Box is a brand built with your moving projects in mind, offering strength and reliability to protect your more valuable items More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Bankers Box SmoothMove Classic Moving Boxes, Medium |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 7717201 |
| Product Line | SmoothMove |
| Packaged Quantity | 8 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 15" |
| Case Style | Box |
| Compartment Depth | 18" |
| Compartment Height | 14" |
| Features |
|
| Closure Type | Lift-off |
| Handle | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Smoothmove Classic Moving Boxes, Medium - Internal Dimensions: 15" Width X 18" Depth X 14" Height - External Dimensions: 15.5" Width X 19" Depth X 14.5" Height - Kraft (fel-7717201)
$84.59