Fellowes
Fellowes Stor/Drawer® Steel Plus™ - Letter (fel-00311)
- SKU:
- 18068240
- MPN:
- fel-00311
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, GA, IN, MI, MN, MO, NC, NH, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:01:05 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 8 or above | and pay only $139.28 each 139.28 |
- Stock Update:
- 04/24/2026 09:01:05 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Medium-duty drawers offer rugged storage for occasional file reference. Drawers stack five units high to save floor space. Steel support frame reinforces corrugate for added durability. Thick, multi-wall drawers withstand moderate daily usage. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Storage drawers are made with 65 percent recycled material.Package Contents:
- Stor/Drawer Steel Plus - Letter - TAA Compliant
- Removable Rails
Features
Package Contents:
TAA
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
No
50%
Yes
United States
60%
- Stor/Drawer Steel Plus - Letter - TAA Compliant
- Removable Rails
Certifications & Standards:
TAA
Environmental Certification:
Sustainable Forestry Initiative (SFI)
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
50%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
60%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.28 lb |
| Product Color |
|
| Height | 11.5" |
| Color Family | Dual Color |
| Exterior Material |
|
| Width | 14" |
| Depth | 25.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Bankers Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Medium-duty drawers offer rugged storage for occasional file reference for your letter-size documents. Drawers stack five units high to save floor space. Steel support frame reinforces corrugate for added durability. Reinforced plastic handle provides easy drawer access. Stor/Drawer Steel Plus storage drawers include removable rails for hanging files. More from the Manufacturer |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Stor/Drawer Steel Plus Letter-size File Storage Boxes |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 00311 |
| Product Line | Stor/Drawer Steel Plus |
| Packaged Quantity | 6 / Carton |
| Product Information | |
| Compartment Width | 12.50" |
| Case Style | Drawer |
| Media Size Supported | Letter |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage | File |
| Compartment Depth | 23.25" |
| Compartment Height | 10.38" |
| Features |
|
| Stacking Height | 5 Unit |
| Strength | Heavy Duty |
| Handle | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Stor/Drawer® Steel Plus™ - Letter (fel-00311)
$186.12