Fellowes
Fellowes Thermal Presentation Covers - 1/16", 15 Sheets, Black - 15 Sheet Capacity - Rectangular - Polyvinyl Chloride [pvc] - 10 / Pack - Clear, Black (FEL5225301)
- SKU:
- 18130349
- MPN:
- 5225301
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, IN, MI, MN, MO, NJ, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:17:43 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.35 each 26.35 |
| Buy 3 | and pay only $23.92 each 23.92 |
| Buy 4 | and pay only $22.25 each 22.25 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $21.50 each 21.5 |
| Buy 10 or above | and pay only $19.45 each 19.45 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:17:43 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Presentation covers for thermal binding systems. Transparent front cover highlights title page. Elegant back cover in glossy white or linen-textured black. Compatible with most thermal binding systems. 15-Sheet Capacity1/16 diameter. Back Cover Color(s): Black; Front Cover Color(s): Clear; Size: 11 x 8.5; Sheet Capacity Range: 02/14/2017.Includes 10 covers
Global Product Type:Binding Systems Covers-Unpunched Plastic Covers
Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Product Color |
|
| Height | 11" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 8.5" |
| Depth | 0.1" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Presentation covers are designed for use with thermal binding systems. Each cover is made of a durable, heavy-gauge material with a linen texture. Transparent front cover highlights the title page. The back cover is black. Presentation cover holds 2 to 15 sheets. More from the Manufacturer |
| Product Type | Binding Cover |
| Product Name | Thermal Presentation Covers |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5225301 |
| Packaged Quantity | 10 / Pack |
| Product Information | |
| Shape | Rectangular |
| Application/Usage | Document |
| Media Size Capacity | 62.5 mil |
| Features |
|
| Media Capacity | 15 |
| Media Type | Sheet |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Thermal Presentation Covers - 1/16", 15 Sheets, Black - 15 Sheet Capacity - Rectangular - Polyvinyl Chloride [pvc] - 10 / Pack - Clear, Black (FEL5225301)
$33.20