Fellowes
Fellowes Venus 125 Large Office Laminator (fel-5746101)
- SKU:
- 18931423
- MPN:
- fel-5746101
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, GA, MD, MI, MO, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 02:30:11 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $462.04 each 462.04 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 02:30:11 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Ultra-rapid laminating speed up to 86/min with faster speeds across all mil settings. New, pro-settings deliver user flexibility for perfect results every time. Rapid 30-60 seconds warm up with InstaHeat technology. Laminates hot pouches up to 10 mil thick and cold pouches. AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. One hundred percent jam-proof laminating system: advanced pouch tracking technology with auto-reverse, light guides and large, foldable entry and exit trays for perfect pouch guidance from start to finish. Features Clean Alert System for jam-free, high-quality results and extends laminator life when cleaned upon prompt. Auto shut-off saves energy and prevents overheating when not in use. Robust six-roller system for superior lamination quality. Laminator Supply Type: Hot/Cold; Electric/Manual/Battery: Electric; Number of Rollers: 6; Maximum Document Thickness: 10 mil.ImageLast Jam Free Pouch Kit with Cleaning Sheet
Global Product Type:Thermal Pouch Laminators
Features
Package Contents:
No
Office
No
China
- Venus 125 Large Office Laminator
- ImageLast Jam-Free Pouch Kit with 10 Letter Pouches (3 mil)
- 1 x Cleaning Sheet
Assembly Required:
No
Application/Usage:
Office
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 5.1" |
| Product Color | White |
| Color Family | White |
| Width | 21.3" |
| Depth | 8.2" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Venus 125 Large Office Laminator features an ultra-rapid laminating speed across all settings and pro-setter feature that delivers flexibility for perfect results. Ultra-rapid, laminating speed ranges up to 86" per minute. InstaHeat technology offers a rapid, 30-60 second warm-up. Laminator accommodates hot pouches up to 10 mil thick and cold pouches. AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting. This 100 percent Jam Proof laminating system also includes advanced pouch-tracking technology, light guides, extra-large, easy-fold entry, exit trays for perfect pouch guidance from start to finish and 5' cord. Clean Alert System provides jam-free, high-quality results and extended laminator life. Auto shutoff saves energy and prevents overheating when not in use. Robust, six-roller system produces superior lamination quality. Laminator comes with an ImageLast Jam-Free Pouch Kit that includes 10 letter pouches (3 mil) and one Cleaning Sheet. More from the Manufacturer |
| Product Type | Laminator |
| Product Name | Venus 125 Laminator |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 5746101 |
| Product Line | Venus |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Processing Method | Hot/Cold |
| Speed | 7.2 ft/min |
| Maximum Lamination Thickness | 10 mil |
| Number of Pressured Rollers | 6 |
| Maximum Warm-up Time | 1 Minute |
| Features |
|
| Laminator Type | Pouch |
| Minimum Warm-up Time | 30 Second |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Venus 125 Large Office Laminator (fel-5746101)
$473.09