Fellowes
Fellowes Waste Bags for 125 / 225 / 2250 Series Shredders FEL36054
- SKU:
- 18068380
- MPN:
- 36054
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:59:20 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:59:20 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Designed to fit Fellowes shredder bins. Convenient bags keep work areas clean. Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties. 100% recyclable. Color(s): Clear; Diameter: 18; Width: 30.5; Depth: 13.(50) Extra Long Wire Ties
Global Product Type:Shredder Bags
Features
Package Contents:
No
Yes
United States
- Waste Bags for 125/225/2250 Series and AutoMax 350C and 550C Shredders
- Dispenser Box
- Extra-Long Wire Ties
Assembly Required:
No
Compatibility:
Fellowes 125/225/2250 Series Shredder
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Clear |
| Height | 40.3" |
| Color Family | Clear |
| Width | 30.5" |
| Depth | 13" |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Powershred Waste Bags are designed to fit Fellowes shredder bins. Convenient bags keep work areas clean. 100 percent recyclable bags come in an easy-to-use dispenser box and include extra-long wire ties. Waste bags fit Fellowes 125i, 125Ci, 225i, 225Ci, 2250M, 2250S and 2250C shredders. More from the Manufacturer |
| Product Type | Shredder Bag |
| Product Name | 125/225/2250 Series Shredder Waste Bags |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 36054 |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Product Information | |
| Application/Usage | Cleaning |
| Features |
|
| Volume Capacity | 20 gal |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Waste Bags for 125 / 225 / 2250 Series Shredders FEL36054