Fellowes
Fellowes Wire File Sorter - Desktop - 8" Height X 9" Width X 11.4" Depth - 11 Compartment[s] - Steel - Silver (FEL72012)
- SKU:
- 18225378
- MPN:
- fel-72012
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MI, MN, MO, NC, NH, OH, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 04/29/2026 02:25:02 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $18.76 each 18.76 |
| Buy 3 or above | and pay only $15.47 each 15.47 |
- Stock Update:
- 04/29/2026 02:25:02 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fellowes desktop organizer with a wire design keeps files in view. Eleven vari-spaced dividers for files or folders. 100% recyclable. Perfect for your office, home office, school, or wherever you need to organize important paper or documents. Number of Compartments: 11; For File Size: Letter to Legal; Load Orientation: Top/Side; Color(s): Silver.Global Product Type:Vertical & Incline Desktop Document Racks & Sorters
Features
Package Contents:
No
No
China
- Wire File Sorter
- Protective feet
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Weight (Approximate) | 1.29 lb |
| Product Color | Silver |
| Height | 8" |
| Color Family | Silver |
| Width | 9" |
| Depth | 11.38" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Fellowes |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Marketing Information | Wire File Sorter organizes documents and folders on your desktop. 11 divider sections hold contents upright. 100 percent recyclable sorter includes protective feet. |
| Product Type | Desktop File Organizer |
| Product Name | Wire File Sorter |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Part Number | 72012 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Total Number of Dividers | 11 |
| Placement | Desktop |
| Application/Usage |
|
| Features | Recyclable |
| Total Number of Compartments | 11 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fellowes Wire File Sorter - Desktop - 8" Height X 9" Width X 11.4" Depth - 11 Compartment[s] - Steel - Silver (FEL72012)
$26.17