Fiskars
Fiskars 5" Blunt Tip Kid Scissors - 5" Overall Length - Blunted - Left/right - Shiny Red (194160-1027)
- SKU:
- 18109506
- MPN:
- 194160-1027
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, MN, MO, NC, NH, NY, OK, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:04:09 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $11.29 each 11.29 |
| Buy 3 - 9 | and pay only $8.58 each 8.58 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $5.07 each 5.07 |
| Buy 20 - 27 | and pay only $3.38 each 3.38 |
| Buy 28 or above | and pay only $3.10 each 3.1 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:04:09 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Blunt tip scissors feature an innovative blade to offer a safer blade angle that cuts paper but not little fingers. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop provide a natural, more comfortable fit for children's hands. Antimicrobial handle protection inhibits the growth of bacterial odors and helps prevent product deterioration. Ambidextrous handle provides excellent cutting control for both right-handed and left-handed users. Scissors are designed for children ages 4 and up.Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 5" |
| Product Color | Shiny Red |
| Height | 5.8" |
| Width | 3.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Fiskars |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Marketing Information | Blunt tip scissors feature an innovative blade to offer a safer blade angle that cuts paper but not little fingers. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop provide a natural, more comfortable fit for children's hands. Antimicrobial handle protection inhibits the growth of bacterial odors and helps prevent product deterioration. Ambidextrous handle provides excellent cutting control for both right-handed and left-handed users. Scissors are designed for children ages 4 and up. |
| Product Type | Scissors |
| Product Name | 5" Blunt Tip Kid Scissors |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1941601027 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Handle Color | Shiny Red |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Tip | Blunted |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fiskars 5" Blunt Tip Kid Scissors - 5" Overall Length - Blunted - Left/right - Shiny Red (194160-1027)
$18.19