Fiskars
Fiskars 5" Pointed Tip Kid Scissors - 5" Overall Length - Pointed - Left/right - Turquoise (194300-1031)
- SKU:
- 18109497
- MPN:
- 194300-1031
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 05/15/2026 01:16:23 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 01:16:23 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Pointed tip scissors feature an innovative blade to offer a safer blade angle that cuts paper but not little fingers. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop provide a natural, more comfortable fit for children's hands. Antimicrobial handle protection inhibits the growth of bacterial odors and helps prevent product deterioration. Ambidextrous handle provides excellent cutting control for both right-handed and left-handed users. Scissors are designed for children ages 4 and up.Features
Assembly Required:
No
No
China
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Length | 5" |
| Product Color | Turquoise |
| Height | 5.8" |
| Width | 3.3" |
| General Information | |
| Brand Name | Fiskars |
| Manufacturer Website Address | http://www.fiskars.com |
| Marketing Information | Pointed tip scissors feature an innovative blade to offer a safer blade angle that cuts paper but not little fingers. Larger finger loop and an ergonomic thumb loop provide a natural, more comfortable fit for children's hands. Antimicrobial handle protection inhibits the growth of bacterial odors and helps prevent product deterioration. Ambidextrous handle provides excellent cutting control for both right-handed and left-handed users. Scissors are designed for children ages 4 and up. |
| Product Type | Scissors |
| Product Name | 5" Pointed Tip Kid Scissors |
| Manufacturer | Fiskars Corporation |
| Manufacturer Part Number | 1943001031 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Handle Color | Turquoise |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Tip | Pointed |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Fiskars 5" Pointed Tip Kid Scissors - 5" Overall Length - Pointed - Left/right - Turquoise (194300-1031)