Hyundai IBT
for Hyundai HY View 27" Class WQHD Gaming LED Monitor - 16:9 - Black (ht27fgmbk01)
- SKU:
- 21048071
- MPN:
- ht27fgmbk01
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 04/22/2026 03:51:51 PM PST
- Stock Update:
- 04/22/2026 03:51:51 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The HY 27" Gaming Monitor delivers an immersive gaming experience with a QHD resolution and vibrant IPS panel. Its 200Hz refresh rate and 1ms response time ensure smooth, lag-free gameplay. Optimized Overdrive technology reduces ghosting, while low blue light and flicker-free features enhance eye comfort. With multiple connectivity options, it's perfect for gaming consoles, PCs, and more.
- Screen Size: 27 Inches
- Resolution: QHD (2560x1440p)
- Aspect Ratio: 16:9
- Panel Technology: IPS for vibrant colors and wide viewing angles
- Refresh Rate: 200Hz ultra-fast refresh rate for seamless gameplay
- Response Time: 1ms MPRT (Moving Picture Response Time) and 4ms GTG (Grey-to-Grey)
- Screen Surface: Matte
- Optimized Performance: OD 1ms technology for reduced ghosting and enhanced clarity
- Eye Comfort: Low blue light and flicker-free technology
- Connectivity: HDMI and DisplayPort inputs
Package Contents:
- Hy View 27" Gaming Monitor | 180Hz | Black
- HDMI cable
- Mount.
Features
Package Contents:
Gaming
- Hy View 27" Gaming Monitor | 180Hz | Black
- HDMI cable
- Mount.
Application/Usage:
Gaming
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Bezel Finishing | Matte |
| Depth with Stand | 18.43" |
| Height | 14.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 300 Nit |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 200 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | Hyundai |
| Manufacturer Website Address | http://www.hyundaitechnology.com |
| Marketing Information | The HY 27" Gaming Monitor delivers an immersive gaming experience with a QHD resolution and vibrant IPS panel. Its 200Hz refresh rate and 1ms response time ensure smooth, lag-free gameplay. Optimized Overdrive technology reduces ghosting, while low blue light and flicker-free features enhance eye comfort. With multiple connectivity options, it's perfect for gaming consoles, PCs, and more. Screen Size : 27 Inches Resolution : QHD (2560x1440p) Aspect Ratio : 16:9 Panel Technology: IPS for vibrant colors and wide viewing angles Refresh Rate: 200Hz ultra-fast refresh rate for seamless gameplay Response Time: 1ms MPRT (Moving Picture Response Time) and 4ms GTG (Grey-to-Grey) Screen Surface: Matte Optimized Performance: OD 1ms technology for reduced ghosting and enhanced clarity Eye Comfort: Low blue light and flicker-free technology Connectivity: HDMI and DisplayPort inputs |
| Product Type | Gaming LED Monitor |
| Product Name | Hy View 27" Gaming Monitor | 180Hz | Black |
| Manufacturer | Hyundai Technology |
| Manufacturer Part Number | HT27FGMBK01 |
| Product Line | HY View |
| Technical Information | |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time Details |
|
| Viewable Screen Size | 27" |
| Response Time | 1 ms |
| Screen Mode | WQHD |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Backlight Technology | LED |
| Screen Size Class | 27" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
for Hyundai HY View 27" Class WQHD Gaming LED Monitor - 16:9 - Black (ht27fgmbk01)