Fractal Design Power Supply FD-PSU-ION-SFX-650G-BK Ion SFX 650G 80+Gold 650W Full Modular
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
fd-psu-ion-sfx-650g-bk
Availability:
Out of stock
Stock Update:
01/14/2026 01:37:19 PM PST
  • Alternate-Image9
  • Alternate-Image8
  • Alternate-Image7
  • Alternate-Image6
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image15
  • Alternate-Image11
  • Alternate-Image10
  • Alternate-Image1
  • Main
Out of stock
Stock Update:
01/14/2026 01:37:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
UltraFlex DC wires for effortless cable-routing and connections
Large 120 mm fan with true long-life FDB
80 PLUS Gold Certified for efficient energy and reduced heat generation
Keeping it down
The semi-passive Zero RPM mode maintains total silence under light loads.
The custom-tailored 120 mm fan with FDB bearings ensures discrete operation even under heavy use.
Full modular design
Reduced clutter results in a clean and simple installation
The power of flexibility
Combining an increased strand-count and reduced diameter of just 0.08 mm allows thinner, more flexible cables
Cables bend and twist to make for easy connections in tight spaces with less resistance and strain
Specifications
80PLUS Certification
Gold
Modular cables
Fully modular
Fan type
Slim (15 mm) FDB bearing 120 mm fan
Maximum operating temperature (full load)
40oC - Maximum 80% load at 50oC
Semi-passive operation
Yes (Zero RPM)
Capacitors
105oC Japanese Polymer
Life expectancy (MTBF) at max output load
100,000 hours
PSU form factor
SFX-L
Cable type
Modular 24-pin: Braided sleeve UltraFlexTM wire - Others: Flat UltraFlexTM wire
PSU Color
Black/Gunmetal
Cable Color
Black
Protection features
Input voltage
100-240V AC
Input frequency
50-60 Hz
Input current
8A/4A (650G)
Number of 12V rails
1
Standby efficiency
ErP 2013 (<0.45W at 230 VAC, 45 mA load on +5Vsb)
Sleep State Compliance
C6/C7
Approvals and Certifications
CE, FCC, TUV, cTUVus, EAC, RCM, CCC, BSMI, CB, RoHS, WEEE
Connectors
ATX
1
EPS/ATX12V
PCIe
4
SATA
8
Peripheral
2
Cable Configuration (length in mm between connectors)
ATX 24-pin
350
EPS/ATX12V 4+4 pin
400
PCIe 6+2 pin
400+100 x2
SATA
300+200+200+100 x2
Peripheral
DC Output
3.3V
20A
5V
20A
3.3V and 5V combined
100W
12V
54A
-12V
0.3A
+5Vsb
3A
Total Power
650W
Other
Package contents
Ion SFX-L PSU with protective bag
Modular cables in a convenient storage bag
Screw pack with cable ties
SFX-to-ATX bracket
AC power cord (localized)
User manual
Item Dimension (L"x W"x H")
11 x 7 x 4
Weight
4.55 LB
Warranty Information
10 years
Package Contents:
  • ION SFX 650G Power Supply
  • Screw Pack with Cable Ties
  • SFX-to-ATX Bracket
  • AC Power Cord (localized)
  • User Manual
Features
  • ION SFX 650G Power Supply
  • Screw Pack with Velcro Cable Ties
Environmentally Friendly:
Yes
Energy Efficiency Compliance:
Energy-related Products Directive (ErP)
Energy Efficiency Certification:
80 Plus Gold
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Specs
Power Description
Number of +12V Rails1
Output Power650 W
Output Current
Input Voltage
Output Voltage Detail
Output Voltage
Physical Characteristics
Form FactorSFX-L
Weight (Approximate)2.54 lb
Height2.5"
Width4.9"
Depth4.9"
General Information
Brand NameFractal Design
Manufacturer Website Addresshttp://www.fractal-design.com
Keeping it down
The power of flexibility
Japanese capacitors
Premium Japanese 105°C capacitors provide enhanced reliability and durability
Fully protected
Mounting options
Includes SFX-to-ATX mounting bracket
Product TypePower Supply
Product NameION SFX 650G Power Supply
ManufacturerFractal Design
Manufacturer Part NumberFD-PSU-ION-SFX-650G-BK-US
Product Model650G
Product SeriesSFX
Product LineION
Technical Information
Specification ComplianceATX12V/EPS12V
Number of Fans1
ModularYes
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Alternate-Image9