G Skill
G Skill F56000J3038F16GX2TZ5N Trident Z5 Neo RAM 32GB (2x16GB)
- SKU:
- 19264142
- MPN:
- f5-6000j3038f16gx2-tz5n
- Availability:
- Usually ships the same or next business day.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:47:27 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:47:27 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
G.Skill Trident Z5 NEO Series (AMD Expo) 32GB (2 x 16GB) 288-Pin SDRAM DDR5 6000 CL30-38-38-96 1.35V Dual Channel Desktop Memory F5-6000J3038F16GX2-TZ5N (Matte Black)- Trident Z5 NEO Series, designed specifically for AMD X670 Series with Ryzen 7000 Series CPU and newer
- Brand: G.Skill, Series: Trident Z5 NEO, Model: F5-6000J3038F16GX2-TZ5N
- 32GB kit containing 2 x 16GB modules, DDR5-6000, 288-Pin, CAS Latency CL30 (30-38-38-96) at 1.35V (AMD EXPO)
- ECC: No, Dual Channel Kit, Recommended Use: High Performance Overclocking and Gaming Memory
- EXPO profile support to reach up to the rated overclock speed, or run at default JEDEC profile speed
- Rated EXPO frequency & stability depends on MB & CPU capability
- G.Skill QVL Certified motherboards:
- Check G.Skill QVL or RAM Configurator on the G.Skill website for validated motherboards. Motherboards not listed may not be capable of rated specifications.
- RAM: 32 GB DDR5
- Brand: G.Skill
- Series: Trident Z5 NEO Series
- Item model number: F5-6000J3038F16GX2-TZ5N
- Item Weight: 7 ounces
- Package Dimensions: 6.3 x 5.39 x 0.59 inches
- Color: Matte Black
- Voltage: 1.35 Volts
- Manufacturer: G.Skill
Trident Z5 Neo series DDR5 memory is the latest flagship memory series designed for high-performance overclocked performance on DDR5-enabled AMD platforms, and supports AMD EXPO overclocking profiles to enable easy memory overclocking by simply enabling the EXPO profile in the BIOS with a compatible motherboard and processor. Featuring a sleek and streamlined aluminum heatspreader design with CNC highlight strips along the curves, the Trident Z5 Neo is the ideal choice for overclockers, gamers, and PC enthusiasts to build a high-performance AMD system. Optimized for AMD Ryzen 7000 series processors or later AMD EXPO Support
Features
ASRock AMD X670 Motherboards:
- X670E PG Lightning
- X670E Pro RS
- X670E Steel Legend
- X670E Taichi
- X670E Taichi Carrara
ASUS AMD X670 Motherboards:
- Prime X670E-Pro WiFi
- ProArt X670E-Creator WiFi
- ROG Crosshair X670E Extreme
- ROG Crosshair X670E Gene
- ROG Crosshair X670E Hero
- ROG Strix X670E-E Gaming WiFi
- ROG Strix X670E-I Gaming WiFi
- TUF Gaming X670E-Plus WiFi
Gigabyte AMD X670 Motherboards:
- Aorus Elite AX
- X670E Aorus Master
- X670E Aorus Xtreme
MSI AMD X670 Motherboards:
- MEG X670E ACE
- MEG X670E Godlike
- MPG X670E Carbon WiFi
- Pro X670-P WiFi
Specs
| General Information | |
| Brand Name | G.SKILL |
| Manufacturer Website Address | http://www.gskill.com |
| Marketing Information | Blazing Performance DDR5 for AMD Ryzen Designed for DDR5-enabled AMD platforms, Trident Z5 Neo is created from high-quality, hand-screened DDR5 DRAM ICs to achieve high overclocked memory performance on DDR5 AMD platforms. To unleash overclocked memory performance, the Trident Z5 Neo comes with AMD EXPO (EXtended Profiles for Overclocking) support to allow a simple memory overclocking experience in BIOS. Dual-Textured Streamline Design Incorporating hypercar elements, the Trident Z5 Neo is designed with a sleek and futuristic exterior. Featuring a black brushed-aluminum inset into a matte black body with precision CNC highlight stripes, the Trident Z5 Neo is ideal for a multitude of PC build themes. Engineered for Exceptional DDR5 Experience Each Trident Z5 Neo memory kit is tested under G.SKILL's rigorous validation process to ensure outstanding quality. AMD EXPO Support Just set and go. Programmed with AMD EXPO overclocking profiles, the only thing that stands between you and awesome performance is a simple BIOS setting. Limited Lifetime Warranty All G.SKILL memory products come with a limited lifetime warranty and the G.SKILL technical team is always ready to provide consumers with complete technical support via online forum, telephone, and email. |
| Product Type | RAM Module |
| Product Name | Trident Z5 Neo 32GB (2 x 16GB) DDR5 SDRAM Memory Kit |
| Manufacturer | GSkill International Enterprise |
| Manufacturer Part Number | F5-6000J3038F16GX2-TZ5N |
| Product Line | Trident Z5 Neo |
| Technical Information | |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of Modules | 2 x 16GB |
| Memory Size | 32 GB |
| CAS Latency | CL30 |
| Memory Speed | 6000 MHz |
| Device Supported |
|
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Memory Standard | DDR5-6000/PC5-48000 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
Warranty Information