Genuine Joe
Genuine Joe Disposable Dust Mop Refill - 48" Width X 5" Depth - Cotton (48503ea)
- SKU:
- 18109393
- MPN:
- 48503ea
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, FL, GA, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:24:57 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $22.59 each 22.59 |
| Buy 3 | and pay only $19.98 each 19.98 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $18.67 each 18.67 |
| Buy 10 - 81 | and pay only $15.83 each 15.83 |
| Buy 82 or above | and pay only $13.93 each 13.93 |
- Stock Update:
- 05/30/2026 09:24:57 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Disposable dust mop refill keeps you ready for everyday dusting. The four-ply, cut end offers an economical option. Keyhole-style, half-tie synthetic backing is quick-drying. Disposable nature means you can just toss it away once you are done. This 34 oz. dust mophead is made of cotton. The handle/frame is sold separately.Features
Assembly Required:
No
48" Genuine Joe frame, 1" x 60" Vinyl-coated Steel Handle, 1" x 60" Wooden Handle and 1-1/2" x 60" Wooden Handle
No
United States
No
Compatibility:
48" Genuine Joe frame, 1" x 60" Vinyl-coated Steel Handle, 1" x 60" Wooden Handle and 1-1/2" x 60" Wooden Handle
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Cotton |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Product Color | Natural |
| Width | 48" |
| Depth | 5" |
| General Information | |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer Website Address | http://www.genuinejoe.com |
| Marketing Information | Dust mop refill keeps you ready for everyday dusting. Four-ply cut end offers an economical option. Keyhole-style, half-tie synthetic backing is quick-drying. This 34 oz. dust mophead is made of cotton and is launderable. The handle and 48" frame are sold separately. Refill is compatible with the Genuine Joe 1" x 60" Vinyl-coated Steel Handle, 1" x 60" Wooden Handle and 1-1/2" x 60" Wooden Handle. |
| Product Type | Dust Mop Refill |
| Product Name | 4-ply Dust Mop Refill |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Manufacturer Part Number | 48503EA |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Application/Usage | Dusting |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Genuine Joe Disposable Dust Mop Refill - 48" Width X 5" Depth - Cotton (48503ea)
$29.80