Gigabyte Technology
Gigabyte NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphic Card - 6 GB GDDR6 (gv-n3050wf2ocv2-6gd)
- SKU:
- 20988050
- MPN:
- gv-n3050wf2ocv2-6gd
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/31/2026 03:29:54 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $228.76 each 228.76 |
| Buy 4 or above | and pay only $225.01 each 225.01 |
- Stock Update:
- 05/31/2026 03:29:54 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CORE CLOCK
1477 MHz (Reference Card: 1470 MHz)
WINDFORCE COOLING SYSTEM
The WINDFORCE cooling system features two unique blade fans, alternate spinning and 3D active fan, which together provide high efficiency heat dissipation.
ALTERNATE SPINNING
Reduce the turbulence of adjacent fans and increase air pressure. GIGABYTE turns the adjacent fans in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reducing the turbulence and enhancing the airflow pressure.
UNIQUE BLADE FAN
The airflow is spilt by the triangular fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface, effectively enhancing the airflow.
3D ACTIVE FAN
The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle.
GRAPHENE NANO LUBRICANT
Graphene nano lubricant can extend the life of sleeve bearing fan by 2.1 times, close to the life of double ball bearing, and is quieter.
BUILT STRONG ULTRA DURABLE | ULTRA COOLING
Lower RDS(on) MOSFETs are specially designed to produce lower switching resistance for faster electric current charging and discharging at extremely low temperature.
LOW POWER LOSS
Metal Choke hold energy much longer than common iron-core chokes at high frequency, thus effectively reduce core energy loss and EMI interference.
LONGER LIFE
Lower ESR Solid Capacitors ensure better electronic conductivity for excellent system performance and longer lifespan.
FRIENDLY PCB DESIGN
Fully automated production process ensures top quality of the circuit boards and eliminates sharp protrusions of the solder connectors seen on the conventional PCB surface. This friendly design prevents your hands from getting cut or inadvertently damaging components when making your build.
GIGABYTE CONTROL CENTER
GIGABYTE CONTROL CENTER (GCC) is a unified software for all GIGABYTE supported products. It provides an intuitive interface that allows users to adjust clock speed, voltage, fan mode and power target in real-time.
Features
PC
Specs
| Power Description | |
| Power Supply Wattage | 300 W |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Length | 7.5" |
| Height | 1.4" |
| Width | 4.4" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 4.0 |
| DisplayPort | Yes |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of HDMI Outputs | 2 |
| HDMI | Yes |
| Memory | |
| Standard Memory | 6 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Bus Width | 96 bit |
| Memory Clock Speed | 14 GHz |
| General Information | |
| Brand Name | GIGABYTE |
| Manufacturer Website Address | http://www.gigabyte.us |
| Marketing Information | CORE CLOCK 1477 MHz (Reference Card: 1470 MHz) WINDFORCE COOLING SYSTEM The WINDFORCE cooling system features two unique blade fans, alternate spinning and 3D active fan, which together provide high efficiency heat dissipation. ALTERNATE SPINNING Reduce the turbulence of adjacent fans and increase air pressure. GIGABYTE turns the adjacent fans in the opposite direction, so that the airflow direction between the two fans is the same, reducing the turbulence and enhancing the airflow pressure. UNIQUE BLADE FAN The airflow is spilt by the triangular fan edge, and guided smoothly through the 3D stripe curve on the fan surface, effectively enhancing the airflow. 3D ACTIVE FAN The 3D Active Fan provides semi-passive cooling, and the fans will remain off when the GPU is in a low load or low power game. It allows gamers to enjoy gameplay in complete silence when the system is running light or idle. GRAPHENE NANO LUBRICANT Graphene nano lubricant can extend the life of sleeve bearing fan by 2.1 times, close to the life of double ball bearing, and is quieter. BUILT STRONG ULTRA DURABLE | ULTRA COOLING Lower RDS(on) MOSFETs are specially designed to produce lower switching resistance for faster electric current charging and discharging at extremely low temperature. LOW POWER LOSS Metal Choke hold energy much longer than common iron-core chokes at high frequency, thus effectively reduce core energy loss and EMI interference. LONGER LIFE Lower ESR Solid Capacitors ensure better electronic conductivity for excellent system performance and longer lifespan. FRIENDLY PCB DESIGN Fully automated production process ensures top quality of the circuit boards and eliminates sharp protrusions of the solder connectors seen on the conventional PCB surface. This friendly design prevents your hands from getting cut or inadvertently damaging components when making your build. GIGABYTE CONTROL CENTER GIGABYTE CONTROL CENTER (GCC) is a unified software for all GIGABYTE supported products. It provides an intuitive interface that allows users to adjust clock speed, voltage, fan mode and power target in real-time. |
| Product Type | Graphic Card |
| Product Name | GeForce RTX 3050 WINDFORCE OC V2 6G Graphic Card |
| Manufacturer | GIGABYTE Technology, Inc |
| Manufacturer Part Number | GV-N3050WF2OCV2-6GD |
| Product Model | GV-N3050WF2OCV2-6GD |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Line | GeForce |
| GPU Clock | 1.54 GHz |
| Chipset Series | RTX |
| Chipset Model | RTX 3050 |
| Technical Information | |
| CUDA Cores | 2304 |
| API Supported |
|
| Features | Dual-fan Cooler |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Number of Monitors Supported | 4 |
Warranty Information