Globe Weis
Globe-weis Agate Card File - 1000 X Card - Heavy Duty - 11.6" Depth External Dimensions - Fiberboard - Green - Card, Check (96GRE)
- SKU:
- 18069316
- MPN:
- 96-gre
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, IN, MD, MI, MO, NH, NJ, NY, OK, TX, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:06:40 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:06:40 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Heavy-duty card file features a follower assembly that holds your cards upright for quick and easy access. Great for canceled checks, receipts, media disks, small parts, supplies and more. Card file is made of heavy-duty fiberboard with traditional green agate pattern. Sturdy, metal label holder on outside has a finger-pull, and includes a blank paper insert. 11-5/8 depth accommodates 1,000 cards or canceled checks. Card file contains a high percentage of recycled material."Features
Assembly Required:
No
70%
Yes
China
70%
No
Post-consumer-waste%:
70%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
China
Recycled Content:
70%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Green |
| Color Family | Green |
| Exterior Material | Fiberboard |
| Depth | 11.6" |
| General Information | |
| Brand Name | Globe-Weis |
| Manufacturer Website Address | http://www.tops-products.com |
| Marketing Information | Heavy-duty card file features a follower assembly that holds your cards upright for quick, easy access. Great for canceled checks, receipts, media disks, small parts, supplies and more. Card file is made of heavy-duty fiberboard with traditional green agate pattern. Sturdy, metal label holder on outside has a finger-pull, and includes a blank paper insert. 11-5/8" depth accommodates 1,000 cards or canceled checks. Card file contains a high percentage of recycled material. |
| Product Type | Storage Case |
| Product Name | Agate Heavy-duty Card File Lid Box |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 96 GRE |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Compartment Width | 9" |
| Case Style | Box |
| Application/Usage |
|
| Compartment Height | 6" |
| Features | Label Holder |
| Strength | Heavy Duty |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Globe-weis Agate Card File - 1000 X Card - Heavy Duty - 11.6" Depth External Dimensions - Fiberboard - Green - Card, Check (96GRE)
$53.59