gn netcom
GN Netcom 25069-889-899 Evolve2 50 Mono Headset
- SKU:
- 21190457
- MPN:
- 25069-889-899
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our IL warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 09:44:13 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $168.74 each 168.74 |
- Stock Update:
- 05/28/2026 09:44:13 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The next-generation professional headset to unleash hybrid productivity- Designed for maximum comfort with Jabra Air Comfort technology
- Silence your surroundings with Active Noise Cancellation (ANC)
- Work-anywhere professionalism, with noisecancelling microphone technology
- Optimized sound for professional and personal use
- Fast plug-and-play and dual connectivity Certified for leading virtual meeting platforms
Features
Application/Usage:
Chromebook
Meeting
Voice Call
Specs
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 3.49 oz |
| Height | 2.6" |
| Width | 7.6" |
| Depth | 6.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface |
|
| Battery Information | |
| Battery Rechargeable | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Marketing Information | The next-generation professional headset to unleash hybrid productivity Designed for maximum comfort with Jabra Air Comfort technology Silence your surroundings with Active Noise Cancellation (ANC) Work-anywhere professionalism, with noisecancelling microphone technology Optimized sound for professional and personal use Fast plug-and-play and dual connectivity Certified for leading virtual meeting platforms |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Evolve2 50 Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 25069-889-899 |
| Product Model | 50 |
| Product Line | Evolve2 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.10" |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 5.58 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
GN Netcom 25069-889-899 Evolve2 50 Mono Headset
$174.74