gn netcom
Jabra 37599-989-898 Evolve3 75 UC Wireless Headset - USB-C Link 390C - Warm Gray
- SKU:
- 21511870
- MPN:
- 37599-989-898
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our PA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/28/2026 03:30:00 AM PST
- Stock Update:
- 05/28/2026 03:30:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Introducing Evolve3 75
Coffee queue calls. Meeting prep on the move. Modern work moves fast. Evolve3 75 is built to keep you flexible and one step ahead. AI-enhanced voice clarity. Noise cancellation that adapts in real time. Seamless voice-to-AI interactions. All in a sleek, ultralight on-ear design so you can move freely and perform professionally, anywhere.
Evolve3 75 is more than a new headset. It's you, made unstoppable.
AI-powered voice clarity
Your voice and nothing else, wherever you are
Adaptive noise cancellation
Adjusts in real time to block out noise
Accurate voice pickup for AI
For voice prompts that work first time, every time
Unstoppable voice clarity | Sound your best. Anywhere.
Jabra ClearVoice™ uses AI-powered deep learning, trained on 60 million real-life sentences, to isolate your voice and eliminate background noise. Take calls on a busy street or next to a chatty colleague - the only thing that comes through is your voice, crystal clear. And with Enhanced Spatial Sound, conversations feel face-to-face, making long calls far less draining.
Unstoppable noise cancellation | Silence the world. Keep your focus.
Jabra Advanced ANC™ dynamically adapts to your individual fit and environment to cancel unwanted background noise from music and - unlike other headsets - from calls too. Whether you're catching up on a chaotic commute or getting into the zone in a noisy cafe, nothing can break your focus.
Unstoppable productivity | Your voice. Your shortcut to everything.
Evolve3 75 integrates smoothly with your favorite Gen AI assistant, so you can stay productive hands-free - just by speaking. With a pickup accuracy of over 9 out of 10 words, you won't need to repeat yourself. And because talking is three times faster than typing, you'll get more done, faster.
Features
Coffee
Voice Call
Meeting
Street
Music
Commuting
Cafe
Conferencing
Mobile Device
Podcast
Business
Office
Smartphone
Operating System Platform:
Android
iOS
TCO Certified:
Yes
Specs
| Microphone | |
| Number of Microphones | 6 |
| Microphone Frequency Response | 10 Hz to 20 kHz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Ear Cushion Material |
|
| Form Factor | Supra-aural |
| Weight (Approximate) | 6.35 oz |
| Headband Material |
|
| Color | Warm Gray |
| Height | 2.8" |
| Color Family | Gray |
| Width | 7.4" |
| Depth | 5.9" |
| Interfaces/Ports | |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Battery Talk Time (ANC off) | 22 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Replaceable | Yes |
| Fast Charging Time | 10 Minute |
| Battery Talk Time | 22 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time (ANC on) | 18 Hour |
| General Information | |
| Brand Name | Jabra |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Marketing Information | Introducing Evolve3 75 Coffee queue calls. Meeting prep on the move. Modern work moves fast. Evolve3 75 is built to keep you flexible and one step ahead. AI-enhanced voice clarity. Noise cancellation that adapts in real time. Seamless voice-to-AI interactions. All in a sleek, ultralight on-ear design so you can move freely and perform professionally, anywhere. Evolve3 75 is more than a new headset. It's you, made unstoppable. AI-powered voice clarity Your voice and nothing else, wherever you are Adaptive noise cancellation Adjusts in real time to block out noise Accurate voice pickup for AI For voice prompts that work first time, every time Unstoppable voice clarity | Sound your best. Anywhere. Jabra ClearVoice™ uses AI-powered deep learning, trained on 60 million real-life sentences, to isolate your voice and eliminate background noise. Take calls on a busy street or next to a chatty colleague - the only thing that comes through is your voice, crystal clear. And with Enhanced Spatial Sound, conversations feel face-to-face, making long calls far less draining. Unstoppable noise cancellation | Silence the world. Keep your focus. Jabra Advanced ANC™ dynamically adapts to your individual fit and environment to cancel unwanted background noise from music and - unlike other headsets - from calls too. Whether you're catching up on a chaotic commute or getting into the zone in a noisy cafe, nothing can break your focus. Unstoppable productivity | Your voice. Your shortcut to everything. Evolve3 75 integrates smoothly with your favorite Gen AI assistant, so you can stay productive hands-free - just by speaking. With a pickup accuracy of over 9 out of 10 words, you won't need to repeat yourself. And because talking is three times faster than typing, you'll get more done, faster. |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Product Name | Evolve3 75 Headset |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 37599-989-898 |
| Product Line | Evolve3 75 |
| Earpiece | |
| Driver Size | 1.26" |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design |
|
| Technical Information | |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| AI-powered | Yes |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Zoom Certification | Yes |
| Bluetooth Profiles |
|
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft |
| Sound Mode | Stereo |
| Charging Method | Cable |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Cable Length | 3.94 ft |
| Features |
|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Impedance | 35 Ohm |
| Fast Charging | Yes |
| Bluetooth Codecs Supported |
|
| Maximum Number of Simultaneous Connections | 2 |
| Connectivity Technology | Wireless |
Warranty Information